Pneumokokowe zapalenie płuc u osób starszych – dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka. Sprawdź, co możesz zrobić

Infekcje dróg oddechowych stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia seniorów, będąc problemem całorocznym, nasilającym się w sezonie jesienno-zimowym. W naszym kraju to właśnie zakażenia dolnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną hospitalizacji u osób w starszym wieku, a 50% pobytów w szpitalu spowodowane jest zapaleniem płuc. W wielu przypadkach udaje się określić, jaki drobnoustrój chorobotwórczy jest odpowiedzialny za objawy zapalenia płuc – najczęściej (u ok. 35% pacjentów) jest to bakteria Streptococcus pneumoniae, nazywana potocznie pneumokokiem.

zdjęcie__doktorZakażenia pneumokokowe, w tym zapalenie płuc, występują najczęściej w dwóch skrajnych grupach wiekowych: u dzieci do drugiego roku życia i u osób starszych w wieku powyżej 65 lat.

Czynniki, które sprzyjają częstszemu i ciężkiemu przebiegowi infekcji pneumokokowych u seniorów to m.in. osłabienie układu immunologicznego, które obserwowane jest w sposób naturalny u osób starszych, częstsze występowanie chorób przewlekłych, spośród których: cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc blisko trzykrotnie, przewlekła choroba układu sercowo-naczyniowego, jak i palenie papierosów – zwiększa ryzyko czterokrotnie, astma oskrzelowa – sześciokrotnie, a przewlekła choroba płuc (np. przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc) – blisko ośmiokrotnie.

Dodać należy, że również nadużywanie alkoholu zwiększa szansę zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc pięciokrotnie. Inne stany zwiększające ryzyko zachorowania to zaburzenia odporności, przewlekłe choroby wątroby. Dane epidemiologiczne są bezwzględne i jednoznacznie dowodzą, jak wiele osób należy do grupy ryzyka zakażeń pneumokokowych, często nie do końca zdając sobie z tego sprawę. Zakażenia pneumokokowe obarczone są wysokim ryzykiem powikłań i zgonu. Oszacowano, że spośród każdych 20 dorosłych osób, które zachorują na pneumokokowe zapalenie płuc, jedna umrze.

Jak możemy uchronić się przed pneumokokowym zapaleniem płuc?

Wiz_PneumokokiZe względu na częste występowanie pneumokokowego zapalenia płuc u osób starszych, niezmiernie ważna jest ich profilaktyka.
Wskazane jest zatem, by wszystkie osoby po 65. roku życia wykonały szczepienie przeciw pneumokokom. O szczepieniu można i należy pomyśleć jednak wcześniej, już po 50 roku życia, kiedy to wrasta szansa na wystąpienie co najmniej jednego czynnika ryzyka zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc. Szczepienie można podać tego samego dnia, w którym pacjent jest szczepiony przeciw grypie.

Należy podkreślić, że szczególnie teraz, w czasie pandemii COVID-19, konieczne jest wykonywanie szczepień, które skutecznie zapobiegają chorobom zakaźnym znanym od dawna, a których nie można bagatelizować, bo mogą one wikłać przebieg zakażenia wywołanego nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Szczepienia przeciw pneumokokom i przeciw grypie są obecnie uznawane, zarówno przez ekspertów WHO, jak i polskich, za priorytetowe do wykonania w czasie pandemii COVID-19 u osób dorosłych, zwłaszcza z grup ryzyka.

Zapytaj lekarza o szczepienia przeciw pneumokokom i grypie u osób dorosłych.

1. Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/pneumococcal/index.html (dostęp sierpień 2020);
2. Komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19: https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-sprawie-wykonywania-szczepien-ochronnych-w-czasie-pandemii-covid-19 (dostęp sierpień 2020)

Artykuł sponsorowany przez Pfizer Polska Sp. z o.o.

Zobacz również:

 • Prof. dr hab. n. med.
  Aneta Nitsch-Osuch

  Aneta_Nitsch_Osuch

  Zobacz

 • Dr hab. n. med.
  Ernest Kuchar

  Ernest_Kuchar

  Zobacz

 • Dr n. med.
  Michał Sutkowski

  Michał_Sutkowski

  Zobacz